Psycholog sportowy - Kraków
Konsultacje z zakresu psychologii sportu służą wsparciu sportowców w wyzwaniach, które podejmują. Podczas współpracy bardzo dużą wagę przywiązuje się do relacji, opiera się ona na partnerskim traktowaniu drugiej osoby – to klient jest ekspertem od swojego życia. Pracuje się na ustalonych wspólnie celach, szukając razem sposobów na podnoszenie poziomu wykonania i czerpanie satysfakcji z podejmowanej aktywności sportowej.
W gabinecie można w pełni być sobą, przyjrzeć się z innej perspektywy swojemu uczestnictwu w sporcie. Zastanowić się nad celami i wartościami, poszukać źródeł wewnętrznej motywacji. Pojawia się także element psychoedukacji np. na temat stresu, emocji czy koncentracji. Omawia się ważne dla zawodnika tematy, treningi, zawody, wyzwania z jakimi się mierzy, przygląda się sukcesom oraz sposobom radzenia sobie. Można powiedzieć, że współpraca z psychologiem sportowym jest „szyta na miarę”, każdy ma swoje indywidualne cechy, swój niepowtarzalny rys funkcjonowania oraz potrzeby – każda technika czy narzędzie proponowane w gabinecie jest testowane i w razie potrzeb modyfikowane, to zawodnik podejmuje decyzję, czy jest pomocne.
Psychologia w sporcie to nie tylko narzędzia i techniki, to znacznie więcej. Pracując z drugim człowiekiem nie sposób pomijać relacji oraz budowania zaufania i wzajemnego szacunku. Żeby wiedzieć, co służy drugiej osobie, trzeba najpierw tę osobę poznać – jak funkcjonuje w sporcie oraz poza nim. Wtedy można wspólnie szukać takich rozwiązań, które będą dopasowane do potrzeb danego zawodnika. Psychologia w sporcie czerpie z całego dobrodziejstwa psychologii a także nauk pokrewnych.
Psycholog sportowy to osoba, która posiada tytuł magistra psychologii i dodatkowo ukończyła ścieżkę specjalizacyjną z psychologii sportu. Zna specyfikę środowiska sportowego i potrafi dostosować swój warsztat pracy do potrzeb danej dyscypliny, a także danego zawodnika.
W Gabinetach Na Ślicznej w Krakowie konsultacje w obszarze psychologii sportu oferuje Karolina Baran.