top of page

Terapia dzieci i młodzieży

Zdjęcie autora: Gabinety Na ŚlicznejGabinety Na Ślicznej

Zaktualizowano: 8 lut

Zapraszamy do lektury artykułu jednej z naszej specjalistek, psychoterapeutki pracującej z młodzieżą i dorosłymi, Agnieszki Gut-Pacygi.


Temat terapii dzieci i młodzieży w ostatnim czasie jest coraz bardziej popularny, ponieważ coraz więcej z nich potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Warto się zastanowić co to specjalistyczne wsparcie tak naprawdę oznacza.


Przede wszystkim mowa tu o pomocy psychologiczno – terapeutycznej dla dziecka, co często jednak początkowo związane jest z bardzo dużym lękiem. Lęk ten może dotyczyć zarówno dziecka/nastolatka, jak i rodzica i obejmować szereg pytań z tym związanych: Kim jest osoba do której idę i czy będzie w stanie mi w ogóle pomóc? Czy będę mógł/mogła jej zaufać? Czy będzie o wszystkim mówił moim rodzicom? Czy będzie mnie oceniał jako rodzica? Czy będzie w stanie pomóc mojemu dziecku? To tylko kilka przykładowych pytań, które mogą się pojawiać w głowie nastolatka i rodzica przed pierwszym spotkaniem z psychologiem lub psychoterapeutą. Dlatego warto na początek zastanowić się od czego zacząć poszukując terapii dla dziecka lub nastolatka.


Pierwszym krokiem jest zauważenie problemu, co nie zawsze będzie prostą sprawą. Bardzo często młodzi ludzie borykają się z wieloma trudnościami, np. lękiem przed oceną, lękiem przed odrzuceniem, wycofaniem w relacjach, niską samooceną czy myślami rezygnacyjnymi. W idealnej sytuacji poinformują o tym rodziców, pedagoga lub psychologa szkolnego czy inną zaufaną dorosłą osobę. Często jednak jest tak, że jest to bardzo trudne zwrócić się do kogoś o pomoc. Może to wynikać z lęku, że ktoś nie weźmie tego na poważnie lub też z braku zaufania. Młodzi ludzie, szczególnie w wieku nastoletnim mają kryzys związany z autorytetem, co może się przekładać na wątpliwość czy dana osoba będzie w stanie mi pomóc. Czasem przyczyną może być też ogólna trudność z nazwaniem swoich trudności, co może wynikać ze społecznego lęku przed oceną. Mogą pojawiać się myśli: Co ludzie powiedzą, że idę do psychologa? Co powie kolega/koleżanka? Co pomyślą rodzice? Na szczęście obecnie kontekst korzystania z pomocy psychologicznej lub wsparcia psychoterapeuty jest znacznie bardziej rozpowszechniony niż kilkanaście lat temu, choć zapewne zdarzą się miejsca, w których nadal będzie to trudne.


Kolejnym krokiem będzie wybór specjalisty. Oczywiście w dzisiejszych czasach na rynku jest wiele miejsc oferujących wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Ważne jest żeby przed wyborem danego specjalisty zorientować się (na ile to możliwe) czy dana osoba pracuje z dziećmi lub młodzieżą, gdyż nie każdy psycholog czy psychoterapeuta się tym zajmuje. Tu pojawia się kolejne pytanie – czy zgłosić się do psychologa czy psychoterapeuty? Zarówno jeden, jak i drugi specjalista mogą pomóc, z tym, że warto rozróżnić, że psycholog zajmuje się wsparciem psychologicznym, a psychoterapeuta może poprowadzić terapię indywidualną. Bardzo często zdarza się tak, że psycholog, do którego trafi nastolatek uzna, że potrzebuje on wsparcia terapeutycznego przekieruje do odpowiedniego specjalisty. Może być też tak, że zgłaszany problem nie będzie wymagał psychoterapii, ale zaopiekowania wsparciem psychologicznym. Najważniejsze jest, aby dana osoba wzbudzała zaufanie przede wszystkim młodego człowieka, ale także rodzica oraz posiadała odpowiednie wykształcenie i kompetencje.


To o czym warto wspomnieć to fakt, że terapia dziecka czy nastolatka wiąże się ze współpracą z rodzicem. Nie można o tym zapominać, ponieważ to rodzic jest odpowiedzialny za dziecko, dlatego uczestniczy w tym procesie. Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad współpracy z rodzicem, oczywiście jednocześnie informując o tych zasadach nastolatka. Dziecko w terapii musi mieć poczucie bezpieczeństwa, że może osobie pomagającej w pełni zaufać, ale jednocześnie musi być też poinformowany w jakich sytuacjach psycholog czy terapeuta będzie kontaktował się z rodzicem.


Więcej informacji dotyczących terapii nastolatków można znaleźć na moim profilu na Instagramie, którego prowadzę razem z moją koleżanką terapeutką pod hasłem „Nastolatek w terapii”. Przekazujemy tam przydatne informacje dotyczące specyfiki terapii nastolatków oraz wskazówki jak rozumieć problemy okresu dojrzewania.

Comments


© 2023-2024 by Natalia Polak-Drużkowska, Gabinety Psychoterapii i Rozwoju na Ślicznej, Kraków. Powered and secured by Wix.  I  Polityka prywatności   |   Partner: Strefa Umysłu

bottom of page